Moscatel Ambrosia

Sanchez Romate · Jerez, Spanien
SöttSpanienJerez18%750 mlMoscatelSkruvkapsyl6 per kartongArt.nr SR16EAN: 8410161091106
Druvor
Moscatel 100%
Lagring
Över 20 år på amerikanska ekfat
Serveringstemperatur
10-14°C
Drickfönster
2026-2036
Allergener
Innehåller sulfiter

Tät mörk bärnstensfärgad med en grön kant. Doften bjuder på en uppsjö av torkade frukter: katrinplommon, fikon och dadlar med lakrits, mynta och mörk choklad. Smaken har en hög sötma men den balanseras fint av alkoholen och vinets åder har ”torkat ut” sötman en aning. Generös med en fin längd och koplex finish med torkad frukt, mocka och choklad. Ett vin som är en dessert i sig, vill man vara klassisk är den perfekt till en klassisk Christmas pudding.

Syra
Kropp
Sötma
Frukt
Mineral
🍰
Dessert
Vingård
Druvorna växer i Jerez bländvita albariza-jordar, kalkrika marker som suger upp vinterns regn och långsamt vattnar stockarna genom den heta andalusiska sommaren.
Vinifiering
Druvorna soltorkas tills sockret koncentrerats, varefter den tjockflytande musten jäser långsamt och förstärks, en urgammal andalusisk metod som ger vinets enorma sötma och djup.
Lagring
Vinet får över 20 år på amerikanska ekfat innan det buteljeras.
Privatimport
566 kr
Uppskattat pris via privatimport inkl. moms
Köp via privatimport →

Från samma producent
Fler viner från Sanchez Romate
Alla viner från Sanchez Romate →