Privatimport via Systembolaget
Privatimport betyder att Systembolaget köper in ett vin som inte finns i deras sortiment, särskilt åt dig. Du gör en förfrågan på systembolaget.se, vi lämnar pris till Systembolaget och du hämtar vinet i den butik du väljer. Så kan du köpa alla våra viner, även de som inte står på hyllan.
Vilka viner kan jag privatimportera?
Alla viner i vårt sortiment går att beställa. Några finns redan i Systembolagets ordinarie sortiment eller beställningssortiment, och då köper du dem direkt i butik eller på systembolaget.se. Resten beställer du via privatimport.
På varje produktsida ser du vilket som gäller. Står det ett pris under ”Privatimport” är det ett uppskattat pris per flaska. Sök bland alla viner eller börja med en producent: Viña Pedrosa, Finca Allende, Txomin Etxaniz, Celler Kripta.
Så går det till
Det pris som visas på våra produktsidor under ”Privatimport” är ett uppskattat pris per flaska inklusive alkoholskatt, Systembolagets påslag och moms.
I priset ingår en fraktkostnad på 50 kr per flaska. Hämtar du ut ditt vin på ett Systembolag i Stockholms innerstad utgår ingen fraktkostnad, det slutliga priset kan därför bli lägre än det som visas.
Vid köp av hel låda (vanligtvis 6 eller 12 flaskor) kan fraktkostnaden per flaska bli avsevärt lägre, vilket ger ett bättre pris. Kontakta oss så räknar vi ut exakt pris för din beställning.
Privatimport eller beställningssortiment?
Beställningssortimentet
Privatimport
Tips för bästa pris
Vanliga frågor
Vad kostar en förfrågan?
Hur lång tid tar det?
Behöver jag ett konto?
Kan jag ångra mig?
Måste jag köpa en hel låda?
Hur betalar jag?
Kan jag privatimportera sprit?
Bor du utanför Stockholm?
Läs mer om vinerna
Inte säker på vad du vill ha? Våra guider förklarar skillnaden på crianza, reserva och gran reserva: Rioja och Ribera del Duero. Du kan också bläddra bland producenterna och regionerna.
Viña Española AB
E-post: info@vinaespanola.se
Telefon: 08-673 20 24
